Vi kan stadsplanering. Vi har startat det kontor som vi tyckte saknades – ett fristående planerarkontor med erfarna, nytänkande och kreativa stadsplanerare som brinner för sitt jobb. Vi är engagerade. Av oss får ni professionalism, ett stort samhällsengagemang och raka ärliga svar – ett bra arbete helt enkelt. Vi tror på framtiden. I alla våra projekt är utgångspunkten att vi kan göra mer för att bidra till en hållbar samhällsutveckling. Vi har kul. Det vill vi även att ni har när ni arbetar med oss. Vi är nämligen övertygade om att trevliga samarbeten ger goda resultat.

 

vad vi gör



Urban Minds har stor samlad kunskap av stadsutvecklingsprojekt i olika skalor och på olika platser i Sverige, från utveckling av landsbygd till komplexa byggnadsverk och hela stadsdelar. Vi arbetar med stadsplanering i ett brett perspektiv och i planeringsprocessens alla skeden. Vi kan ta en rad olika roller i syfte att bidra till en god samhällsutveckling.

 

<a>strategisk rådgivning</a>
strategisk rådgivning

  • projektledning
  • processplanering
  • gestaltningsamordning
  • medborgardialoger

<a>stadsutveckling</a>
stadsutveckling

  • urban design
  • utvecklingsstrategier
  • bebyggelsestudier
  • stadsanalys

<a>fysisk planering</a>
fysisk planering

  • detaljplaner
  • kvalitetsprogram
  • planprogram
  • översiktsplaner

våra projekt



Vår stora förståelse för stadsbyggandets olika aktörer gör oss till en bra samarbetspart för såväl kommuner och organisationer som byggherrar, bolag och arkitektkontor. Vi har jobbat med bland andra: Stockholm stad, Solna stad, Täby kommun, Huddinge kommun, Upplands Väsby kommun, Uppsala kommun, Sundbybergs kommun, Knivsta kommun, Sigtuna kommun, Burlövs kommun, Nyköping kommun, Västerås stad, Veidekke Bostad, BTH Bostad, Svenska Bostäder, BoKlok, Bonava, ICA Bostad, FB Bostad, Oscar Properties, Olov Lindgren, Skanska, SSSB, Vasakronan, Uppsalahem, Ikano, Arlanda stad, TPAB, Riksbyggen, Trygghem, Niam, Tyréns, Hifab, HSB, Sveanor, Stockholm Läns Landsting, Iterio, Funkia, Järntorget, Cohen fastigheter, KUAB, Kjellander + Sjöberg, Veidekke, Skanska, Marge, Utopia, Rundqvist, ElinderSten, Urbio, Strategisk arkitektur, Larssons Ark och Wallenstam.

 

vi är urban minds


Johanna Lundberg

Planeringsarkitekt FPR / MSA
Kreativ Chef, Grundare

+46 (0)8 522 547 72
johanna@urbanminds.se


Daniel Larsson

Planeringsarkitekt FPR / MSA
VD, Grundare

+46 (0)8 522 547 71
daniel@urbanminds.se


Karolina Åslund

Planeringsarkitekt FPR / MSA
Partner

+46 (0)8 522 547 73
karolina@urbanminds.se


Hanna Hällström

Planarkitekt, Landskapsarkitekt LAR / MSA
Kontorschef, Partner

+46 (0)8 522 547 74
hanna@urbanminds.se


Joakim Lindmarker

Arkitekt MSA

+46 (0)8 522 547 77
joakim@urbanminds.se


Anna Kika

Planeringsarkitekt FPR / MSA, Urban Designer

+46 (0)8 522 547 78
anna@urbanminds.se


Betty Laurincová

Arkitekt, Urban Designer

+46 (0)8 522 547 79
betty@urbanminds.se


Caroline Björk Novak

Planeringsarkitekt MSA

+46 (0)8 522 547 75
caroline@urbanminds.se


Johanna Bahador

Planeringsarkitekt FPR / MSA

+46 (0)8 522 547 80
johanna.bahador@urbanminds.se


Niklas Ljungberg

Planeringsarkitekt FPR / MSA

+46 (0)8 522 547 81
niklas.ljungberg@urbanminds.se


Kimberly Disley

Planeringsarkitekt MSA

+46 (0)8 522 547 83
kimberly@urbanminds.se


Kristin Magnusson

Samhällsplanerare/ projektledare

+46 (0)8 522 547 82
kristin@urbanminds.se


Johan Böhlmark

Planeringsarkitekt

+46 (0)70 640 06 52
johan.bohlmark@urbanminds.se


Anton Bergendahl

Ekonomi- och kontorsassistent

+46 (0)8 522 547 84
anton.bergendahl@urbanminds.se


Peter Lindroos

Planeringsarkitekt FPR / MSA
Underkonsult, Lindroos Arkitekter

+46 (0)8 522 547 76
peter@urbanminds.se